Son üyemiz: acemal79. Aramıza Hoşgeldin! 23 Ağustos 2014 Cumartesi 
   Otokritik.com Forum Anasayfası Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]  
     Genel Otomobil Konuları \ Bir Arabada Olması Gerekenler Hakkında...
  02 Nisan 2009 Perşembe 19:16   Özel Mesaj | Alıntı | #1 
Ahmet1976
Üye
Otomobil: Polo Tour 2009 1.4

Yeni konular açarak insanları yormak istemiyorum ama gerçekten araba hakkında çok fazla bilgisi olmayıpda araba alan kişilerin sözcüsü olarak bazı şeyler hakkında derli toplu yanıtlar bulamıyoruz.

Bir arabada hem yasal olarak hemde güvenlik yada başka amaçlar bakımından olması gerekenler nelerdir tam olarak ben böyle bir liste peşindeyim. Volkswagen güzel bir çanta yapıp koymuş içine, ilk yardım setini, reflektif yeleği, takoz, çekme halatı, eldiven filan. Ama reflektör ve yangın tüpü yok. Bunların bulunması zorunlu mu? Bide benim bilmediğim kimbilir neler vardır zorunlu olan da benim haberim olmayan :-)

03 Nisan 2009 Cuma 00:45   Özel Mesaj | Alıntı | #2 
Erhan
Genel Yönetici

Otomobil: MINI Countryman S ALL4 + Chili Paket

Evet yangın tüpü almak gerekiyor bir tane. Seninkinde var mı derseniz, yok ama muayene de olması şart. Üçgen reflektör o çanta içerisinde olması gerekiyor benimkinde var.

Arabada bulunması gereken ne var diye düşünüyorum, benzini olsun içinde kağıt ve ıslak mendili olsun, şişe su olsun birde güzel müzik cdsi olsun başka birşeye gerek olduğunu sanmıyorum :)

Operatöre bağlanmak için bekleyiniz.
  17 Nisan 2009 Cuma 16:08   Özel Mesaj | Alıntı | #3 
ernur
Üye

Yangın söndürücü ve 2 tane reflektör muayenede mutlaka isteniyor.
Sağlam bir çekme halatı ve iyi bir akü takviye kablosu ilk aklıma gelen oldu nedense-size lazım olmasa da başkasına yardım etmeniz gerekebilir.
Karlı havalar için kar temizleme aracı, ufak bir şemsiye ve eldiven arabada dursun bence. Ufak tefek temizlik malzemeleri olabilir bi de.

17 Nisan 2009 Cuma 22:51   Özel Mesaj | Alıntı | #4 
adalet_46
Üye
Otomobil: astra clasic

astradada var orjinal çanta ama tuıkten gecebilmen için yetmiyor

black ozan
  17 Nisan 2009 Cuma 23:36   Özel Mesaj | Alıntı | #5 
Erhan
Genel Yönetici

Ben yeni muayene sistemine geçmeden önce geçen yaz muayeneye götürmüştüm arabamı, orjinal çanta ile geçmiştim ama yeni sistemde sanmıyorum.

26 Nisan 2009 Pazar 19:47   Özel Mesaj | Alıntı | #6 
Genç
Üye

Otomobil: 1993 Civic Si

Araçlarımızı yalızca muayene ye gitmek için kullanmıyoruz. Bu sebepten, babamdan kalan bir alışkanlıkla şunları sıralayabilirim.

İlk yardım çantası, reflektör, yangın söndürücü, çeki halatı, takoz. ( Zaten olması gereken standart malzeme)

Birde yaşlı bir araba kullanıyorsanız bir takım çantası taşımanız, buji, buji kabloları, akü şarj kabloları gibi malzemeleri eksik etmemeniz sizi bir çok sıkından kurtarabilir.

Biraz abartmış olabilirim kusura bakmayın.

GAZA basınca GİTMEYEN araba GÖRMEDİM. Ancak FRENE basınca DURMAYAN araba GÖRDÜM.
  26 Nisan 2009 Pazar 20:51   Özel Mesaj | Alıntı | #7 
Erhan
Genel Yönetici

Estafrullah. Doğru tabikide.

29 Nisan 2009 Çarşamba 23:54   Özel Mesaj | Alıntı | #8 
Genç
Üye

Otomobil: 1993 Civic Si

Aklıma geldi, hep zorda kalacak değiliz ya.

Yolda gördükmü yeşillik yayılmak isteriz. Gidilen yol göz önüne alınarak bir demlik, şeker, çay, bardak, mini bir soğutucu ve eğlenceli müziklerde olmadık zamanda işe yarayabilir.

Tabi  araçta bulunan kişilerin durumları ve istekleri doğrultusunda seçenekler arttırlabilir.

Takdir edersiniz ki yol uzun, ne olacağı belli olmaz Havalı

GAZA basınca GİTMEYEN araba GÖRMEDİM. Ancak FRENE basınca DURMAYAN araba GÖRDÜM.
  30 Nisan 2009 Perşembe 10:41   Özel Mesaj | Alıntı | #9 
srkn
Forum Yöneticisi

Otomobil: Astra J 1,4T Cosmo

Babamın arabanın bagajda her zaman mangal, kömür, maşa, ızgara, büyük bir örtü, demlik, piknik tüpü, bardak v.s. var. Kahkaha

Adam o kadar seviyo ki mangalı, bi yerden et aldığı an diğer tüm teçhizat bagajda mevcut. Kahkaha 

30 Nisan 2009 Perşembe 14:20   Özel Mesaj | Alıntı | #10 
Ahmet1976
Üye
Otomobil: Polo Tour 2009 1.4

Bence trafik yoğun olduğunda sabır çekmek için bir de Tesbih bulundurulmalı. Kahkaha 

[ Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]

Hosting Sponsoru: Atahost.net