Son üyemiz: acemal79. Aramıza Hoşgeldin! 20 Ağustos 2014 Çarşamba 
   Otokritik.com Forum Anasayfası Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]  
     Genel Otomobil Konuları \ Tam otomatik - Dizel
  12 Kasım 2010 Cuma 00:41   Özel Mesaj | Alıntı | #1 
yazboz
Üye

merhabalar,
cok yakin zamanda araba almayi dusunuyorum. ogrenciyim dolayısıyla hem ekonomik hem kucuk bir araba dusunuyorum.
bugune kadar aklimda hep toyota yaris vardi ancak bugun forumdan da okuduguma gore tiptronic, easytronic gibi yari otomatik modeller yokuslarda sorun yaratiyormus. bu nedenle tam otomatik almaliyim diye dusunuyorum. asagida birkac sorum olacak, bilgisi olanlar cevap verebilirse cok sevinirim.

1) yari otomatikle ilgili genellikle opel corsadan sikayet alinmis. mtm sanzıman toyota yariste yokuslarda bir sıkıntı var mı?

2) dizel ve tam otomatik araba bulmak zor ozellikle de kucuk sınıf arabalarda. tam otomatik sanzımanda benzinli olup yakıt tüketimi ekonomik olan bir araba var mı?

3) yarı otomatik dizel olup da yokuslarda sıkıntı yasatmayan bir model var mı?

4) toyota yaris
opel corsa
renault modus
hyundai i10
hyundai getz
chevrolet spark

bu arabalar arasında kararsızım. ekonomik olması ve yokuslarda bana sıkıntı yaratmaması en buyuk kriterlerim. dusundugum baska bir sey de yok zaten:) dizel ilk tercihim, ama ekonomik bir benzinli de olabilir. ama kesinlikle otomatik dusunuyorum. kullananlar varsa deneyimlerini paylasabilirler mi?

5) kucuk araba sınıfında bildiginiz tam otomatik dizel arabalar neler?

Bütce:30.000 TL

simdiden tesekkurler

Son düzenleme: Erhan tarafından 12 Kasım 2010 - 01:47
  15 Kasım 2010 Pazartesi 19:55   Özel Mesaj | Alıntı | #2 
srkn
Forum Yöneticisi

Otomobil: Astra J 1,4T Cosmo

Ciddi bir bütçeniz var dolayısı ile acele etmeyin.

Sıfır mı ikinci el mi düşünüyorsunuz belirtmemişsiniz yiinede bilgilerimi paylaşmaya çalışayım.

Öncelikle yokuşlarda geri kayma yarı otomatik veya tiptronik araçlarda görülür doğrudur. Fakat bu kadar rahatsız edici bir durum değildir. Niçin bu kadar korkuyorsunuz anlayamadım. Manuel araçlarda bile yokuş yukarı kalkmak problem değilken, bu tarz yarı otomatiklerde çocuk oyuncağıdır. Yokuş yukarı durduğunuzda frene basıyor olursunuz. Frenden ayağınızı çekmeden el frenini çekersiniz, sonra frenden ayağınızı çekip gaza basarsınız, araba burnunu ileri attığında indir el frenini bu kadar. Bunu gözünüzde büyütmeyin.

Bu forumda tiptronik ve gerçek otomatiklerin birbirine olan üstünlüklerini defelarca yazdık lütfen bulun ve okuyun.

Malesef benzinli ve otomatik bir aracın az yaktığından söz edemiyorum. Örneğin hanımda Suzuki Swift 1,5 Otomatik var. Gayet donanımlı, sağlam, seri, tasarımı sevimli bir araç. Şanzımanı geçek otomatik ve benim gözümde çok başarılı bir şanzıman, vites değişimleri inanılmaz sarsıntısız ve kararsızlık yaşamıyor. Fakat araç hafif olmasına rağmen (1020Kg) az yakmıyor.

Renault Modüs 1,6 112PS BVA lar tam otomatiktir. Dizel otomatiği ise yok bildiğim kadarı ile.

Yaris 1,4 D-4D M/M tiptroniktir. Tavsiye edebileceğim bir araç. Perfonmansı, yakıt tüketimi iyidir. Sorunsuz bir araçtır. Yalnız Yaris ler aşırı küçük. Donanım olarak sıfırlarda Terra Sport ve Sol Special var, ikiside fena değil, eskilerinde ise Terra, Sol ve Sol Special var. Terra dışındakiler tatminkar. Kasa biraz eskidi artık.

Corsa 1,3cdti 95PS Easytronic tiptonik bir araçtır. Küçük sınıftaki şu an için dizel-otomatikte en mantıklı araçlardan biridir. Seri, ekonomik, sağlam, güzel tasarımlıdır. Boyutları da küçük değildir sizi üzmez. Kasası biraz eskidi.

Honda Jazz 1,4 i-Shift Fun+ 100PS sanırım ya rı otomatik. Süper donanımlı (ESP sinden bir çok lüksüne kadar) Sağlam, güzel tasarımlı, performansı da fena olmayan bir araç. Fakar benzinli işte. Dizel aramasanız bence küçük sınıfın şu an lideri Jazz. Hemde kasası daha çok yeni.

Fiesta larda otomatik problemli diye duymuştum bir aralar. Şu an gelenler farklı bir şanzıman mı bilemiyorum. Onun dışında 1,4 96PS benzinli motoru ve Titanium donanımı ile mantıklı bir araç olur. Dizel-otomatik ise yok. Hem kasası da yeni.

Clio larda güzel araçlar. 1,5dCi nin 85PS lik versiyonunda yarı otomatik seçeneği var. Tasarımı güzel, yalnız biraz eskidi artık, birde performansı bir miktar hantal kalabilir. Donanımda üst seviyeleri seçerseniz, tüm rakiplerinden daha dolu hale gelebiliyor.

207 de dizel-otomatik yok.

i10, getz, spark yazmışsınız 30,000TL bütçe ile sakın o işlere girmeyin derim.

C3 te de dizel otomatik yok.

Polo 1,6TDI 90PS DSG güzel araç ancak fiyat aşırı bahalı ve donanım çok rezalet. Yan Hava Yastığı, Direksiyondan kumandalı teyp bile yok.

Uzun lafın kısası hepsini alt alta topladığımda size en ugun model Corsa 1,3cdti 95PS Easytronic Enjoy+SP gibi görünüyor.

16 Ağustos 2011 Salı 17:10   Özel Mesaj | Alıntı | #3 
hayat35
Üye

Merhaba.. 0 araç için benim de bütçem 30.000 lira civarında.Forumlarda okuduğum,Multimode/i-shift şanzımanların yarattığı problemler gözümü korkuttu.

Elden donanımlı engelli aracı alacağım.Kararım benzinli 1.4 olması yönünde. Aklımdaki soru işareti elden gaz/fren olacağı için yeni nesil arabaların m/m ve i shift yokuşta kaydırması endişesi nedeniyle hakimiyet sorunu yaşar mıyım? Tavsiyeleriniz var mı?

yeni nesil araçlarda aklımdaki modeller:

1-Honda Jazz

2- Opel Corsa 

3- Toyota yaris  

Teşekkür ederim.

18 Ağustos 2011 Perşembe 01:10   Özel Mesaj | Alıntı | #4 
srkn
Forum Yöneticisi

Selamlar,

Piyasadaki hemen tüm otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar yokuşta geri kaydırıyor. Firmalardaki isimleri bahsettiğiniz gibi easytronic, multimode, i-shift, quickshift v.s. olarak değişiyor.

Burada sizin aramanız gereken bu araçlarda daha yeni yeni yaygınlaşan "yokuş kalkış destek sistemi" (hill hold) Bu sistem sayesinde, ayağınızı frenden çektiğinizde fren etkisinin 1-2sn gecikmeli bitmesi ile kayma önleniyor.

Düşündüğünüz araçlar hakkında bilgi edinin, mümkünse test sürüşlerine çıkın. Bildiğim kadarı ile engelli araçları fiyat olarak oldukça makul oluyor. 30,000TL bütçe ile bir üst sınıfa çıkabilirsiniz sanırım. MeganeIII 1,5 dCi EDC hem dizel hemde mükemmel bir şanzımana sahip. Biraz daha pahalı olarak Golf VI 1,4TSI DSG de mükemmel şanzıman/motor ikilisine sahip kaliteli bir araçtır.

28 Şubat 2012 Salı 11:34   Özel Mesaj | Alıntı | #5 
semiramiss
Üye

merhabalar,ben de aynı standartlarda bi araç almayı düşünüyorum.yani dizel ve otomatik/triptonik.yılda 10000-12000 arası km yapıcam.
arabalar konusunda çok fazla bilgim yok,forumda da yeniyim,o nedenle hatam olursa affola:)
ben corsa düşünüyorum ancak bu bahsettiğiniz 
Corsa 1,3cdti 95PS opelin kendi sitesinde start stop şeklinde geçen araç mı? bu triptonik mi oluyor yani?

04 Mart 2012 Pazar 23:08   Özel Mesaj | Alıntı | #6 
emrah_450
Üye
Otomobil: arkadan itiş arıyorum

yeni nesil otomatık alın alırsanız 

emrah
  17 Mart 2012 Cumartesi 13:55   Özel Mesaj | Alıntı | #7 
srkn
Forum Yöneticisi

Sayın Semiramiss; Opel in easytronic olarak lanse ettiiği şanzıman triptonik ve çokta makbul olmayan bir şanzımandır.

Start Stop sistemi ise araç durduğunda motoru durduran, ilerlemek istenildiğinde derhal çalıştıran tasarrufa yönelik bir sistemdir. Yani aracın düz veya otomatik olması ile bir alakası yok.

Bir opel plazada detaylı bilgi vereceklerdir.

27 Ağustos 2013 Salı 21:19   Özel Mesaj | Alıntı | #8 
semiramiss
Üye

Yaklaşık bir buçuk yıl önce aldığım easytronic corsamı satıp tam otomatik dizel bir araç ararken ne tesadüftür ki yine bu konuya gelmişim:) başlık eski ama benim gibi tekrar araştırma yapanlar olur belki, yarı otomatik araçları kesinlikle tavsiye etmiyorum hele ki acemiyseniz. 1.yokuşlarda ciddi anlamda strese giriyor insan.Hillholder a hiç güvenmeyin, özellikle dik yokuşlarda devreye girene kadar 15-20 cm kaymış oluyosunuz sıkışık trafikte sıkıntı.Ayrıca tüpte tepkime süresi daha geç olduğundan daha geç devreye girdiğini düşünebilirsiniz 2.yine yokuşlarda vites değişimindeki kararsızlıklar, geçmeme çıldırtıyor 3.biraz vakit geçince vites geçişindeki sarsıntılar çok rahatsız edici olmaya başlıyor..

Bu arada geç olacak ama cvp için teşekkürler srkn bey;)

Son düzenleme: semiramiss tarafından 27 Ağustos 2013 - 21:20
  28 Ağustos 2013 Çarşamba 09:54   Özel Mesaj | Alıntı | #9 
Namessar
Forum Yöneticisi

Otomobil: BMW F10 5.20d

otomatiklestirilmiş debriyaj kontrollü manual araclar (yarı otomatik) sadece yokusta kaymaz, markasına gore degisken olmakla beraber, bazı durumlarda vites gecislerinde boşluk/güç aktarımında düşüş, sarsıntı vs gibi seyir halindeyken sorunlar yaşatırlar. ancak bakımları kolay, maliyetleri düşüktür. tepki süreleri üretici ve fiyatlamaya oranla değişir. iyisi de vardır, kötüsüde. kullanıcının vites gecis emri verebildiği modelleri vardır. (tiptronic ile karıştırmayın, ama sonuç aynı. bunların vites kolundan degil kulakçıkla komut alanlarına halk arasında F1 vites deniyor)

tam otomatik araclar cok dik bir yokus olmadıgı sürece hillholder eksikliğini hissettirmez. tam otomatik araclarda bir çip tarafından yonetilen otomatik bir debriyaj sistemi degil, birbiri etrafında donebilen icice carklardan oluşmuş, daha kompleks bir iletim yapısı bulunmaktadır. bu yapının bir sonucu olarak ayagınızı frenden cektiginiz anda arac yavas yavas harekete gecer. bu nedenle belli bir egime kadar yokusta hill holder destegi olmadan rahatca kaymadan kalkıs yapabilirsiniz. Tiptronic, steptronic vb isimlerle anılan sistemler ise bu otomatik yapı uzerine kullanıcının vites gecis emri vermesini saglayan elektronik destek sistemlerinin kurulmasından baska bir sey degildir. (bunların vites kolundan degil kulakçıkla komut alanlarına halk arasında F1 vites deniyor) Uzun yıllar bu viteslerin sorunu 5 ileri vites gibi kısıtlayıcı bir aralıkta çalışmak ve vites gecisleri arasındaki tepki süresinin başarısız olması nedeniyle performans kaybı idi. eski nesillerde gaza basarsınız, motor bagırır ancak gücün aktarılması zaman alırdı. ya da tüketim cok yüksek olurdu. gunumuzde 8 ileri viteslerin cok daha fazla motor devir kombinasyonu sunması, vites degistirme algoritmalarının kat kat daha iyi olması, onceden ikinci vitesi hazırlayan DSG gibi sistemlerin kullanımı ve hatta tepki sürelerinin insan vites geçiş hızından cok daha iyi tepkime sürelerine düşmesi nedeniyle tek vites hazırlayan standart sistemlerde bile performansın mükemmel noktalara varması, start-stop desteklememe gibi sorunların cozulmus olması standart otomatikleri tekrar öne çıkarmıştır. Bunun bir nedeni de çok daha fazla ARGE harcaması alan bir tür olması. Ancak bakım maliyetleri yüksektir, masraflıdır, bazı türlerinin arıza ihtimali daha yüksektir, ekonomik ömürleri vardır ve yine bazı türleri yüksek torka karşı daha hassastırlar.

ucuncu bir vites cesidi ise CVT lerdir. (continous variable transmission) bu sistemi anlatması biraz zor, o yüzden cocukken oynadıgınız oyuncakları ya da orta okulda gordugunuz fen derslerını hatırlayacağız. birbirine esit boyutta olmayan iki tekerlegi kayısla baglayıp dondurmeye baslarsanız ne olur? ufak olan tekerlek cevresi de ufak oldugu icin cok hızlı donerken capı buyuk olan tekerlek cevresi de buyuk oldugu icin cok daha yavas donecektir. bu da bir oran, yani "ratio" oluşturacaktır. peki bu tekerleklerden bir ya da ikisinin boyutunu istediğiniz gibi ufaltıp kucultebilseydiniz? sonsuz sayıda kombinasyonda ratio nuz olurdu. CVT sistemi buna benzer bir mantık ile calısır. Disk ve rollerlardan oluşan bir sistemdir. yakıt tuketimi konusunda verimli sistemlerdir. ancak hill holder destegi isterler. ozellikle uzakdogulu taşıt ureticileri (ornegin toyota) CVT sistemleri daha çok tercih eder.

Son düzenleme: Namessar tarafından 28 Ağustos 2013 - 10:10
  [ Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]

Hosting Sponsoru: Atahost.net