Son üyemiz: tades. Aramıza Hoşgeldin! 24 Temmuz 2014 Perşembe 
   Otokritik.com Forum Anasayfası Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]  
     Teknik Bilgi Paylaşımı \ 20.000 TL'ye Hangi Araç Alınır?
Sayfalar: « Önceki |  / 2 | Sonraki »  
  30 Ocak 2012 Pazartesi 00:16   Özel Mesaj | Alıntı | #1 
Adaumutdog
Üye
Otomobil: Laguna

Selamlar ,Cehaletimi mazur görün ,15 yıldır profesyönel anlamda araç kullandım,ama arabadan anlarmısın derseniz bayan milleti işte neylersin...

iş araba almaya gelınce olayın rengı degısıyormuş meger..16 milyarım var,araba almak istiyorum,gönlümde Laguna vardı(keza halen var)honda civic ikinci tercihim ,ben öyle polo veya pejout tarzı bayan arabalarına bınen tıplerden degılım sedan sevıyorum..laguna gercı yarı sedan ama olsun..şöyle TDI tarzı bir arac bu paraya alınırmı ?ve  araba alırken ne gibi özelliklerine dıkkat etmem gerekır.navi sistemi taktırmak istiyorum birde ..amma çok şey istiyorum :) neyse tutki bir aracı gözume kestırdım dıyelım ne yapmak lazım usta şöyle bır bakınca bu iş tamammı oluyor yoksa servisinemı gostermelı bu işlerde malıyetlı.

kendım cozmek ıstıyorum .bu işi uygun fıyata nasıl bır yol ızleyerek yapabılırım sızler nasıl ve neye gore aldınız  arabalarınızı bana bıraz yardım edersenız sevınırım.Teşekkürler-Ada

Keşke hep çocuk kalsaydık da ,sadece dizlerimiz kanasaydı..
  30 Ocak 2012 Pazartesi 15:04   Özel Mesaj | Alıntı | #2 
srkn
Forum Yöneticisi

Otomobil: Astra J 1,4T Cosmo

Merhaba Hanfendi

Öncelikle ne alacağınızdan çok nasıl alacağınızı irdeleyelim;

Ben hiç galericilere güvenmedim araç alırken. Ak diyorsa kara, kara diyorsa aktır emin olun. Araç sahiplerinede güvenmeyin. Nedense her kaputu boyalı araç ufak bir kaza sonucu, her tavanı boyalı araç ise arabanın üstüne bir cisim düşmesi sonucu boyalı. Peki nerede bu büyük kaza yapan arabalar? Nerede takla atan arabalar?

Araç incelerken yanınıza alacağınız usta malesef herşeyi bilemiyor. Mesela usta elektrikçi ise sadece elektrikten, motorcu ise sadece motorundan anlar. Bu sebeple alacağınız aracı mutlaka kendi yetkili servisinde ekspertize sokun. Renault gibi markalarda 30-50TL den başlayan fiyatlar markasına göre 100-150TL ye çıkabiliyor. Çok gibi gözüksede ikinci elde bunu yapmak şart. Fazla maliyeti önlemek için hep şu yolu kullandım ben; Satıcıya "bak kardeşim arabanı yetkili serviste ekspertize sokacağım, lütfen anlatmadığın bir şey varsa şimdi söyle yoksa nasılsa çıkacak" diyorum. Adamda ya itiraf ediyor yada araba hakkaten temiz çıkıyor.

Örneğin ikinci el MeganeII HB 1,6 almadan önce ekspertize renault yetkili servisine sokmuştum. Güzel ilgilendiler. Motora ayrı, yürüyen aksama ayrı, kaportaya ayrı usta baktı. Tek tek uzmanları kontrol ettiler ve araç çok temiz çıktı, bende aldım. İyikide almışım, kullandığım süre içersinde çok menun kaldım.

Gelelim marka ve modele;

Bütçeniz itibari ile temiz dizel bir araç oldukça zor. Çok km yapmıyorsanız benzinlilere yönelmelisiniz zira alabileceğiniz dizeller symbol, albea, accent gibi tavsiye edemeyeceğim araçlar olur.

sahibinden.com sitesinden fiyat aralığınızı yazarak araç aramanızı tavsiye ederim. km yide 0 - 100,000 şeklinde sınırlarsanız daha temiz araçlara ulaşabilirsiniz.

Son olarak bu sitedeki fiyatların ortalama 1,000 - 2,000TL fazla yazıldığını da bildirmek istrerim.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme: srkn tarafından 30 Ocak 2012 - 15:06
  30 Ocak 2012 Pazartesi 18:02   Özel Mesaj | Alıntı | #3 
Adaumutdog
Üye

Serkan bey ben bugun renault servısıne gıttım bır tanıdıgım la bırlıkte o arabadan anlıyor bu ısın ıcınde Renault laguna 2006 1.6 privilege sıyah renk

arac 157 km de

komple boya yapılmıs kaput ön degısmıs

taklası yok

tertemız duruyor

sadece

katalitik konvertör arızalı dedıler

yanı bu ne demek dedım araç hava kirliliğini engelleme adına egzozun temız hava salgılaması vs..gıbı şeyler söyledıler

yaptırmak ıstersen malıyetı yuksek 4 mılyar cıvarı tutar dedıler.ama yaptırma sök gıtsın dedıler..

arac temız..experınde motorunda sorun yok taklası darbesı yok sadece komple boyaya gırmıs renault servısınde satışa cıkmıs fıyatıda makul 15 000 dedıler ben teklıf 14 verdım..

ne dıyorsunuz

yarın bır usta goturucem renault kabullendı bızım cıhazlarda baksın ustan ıstersen dedıler..

Hamle doğrumu ?

ne yapayım ??

31 Ocak 2012 Salı 01:40   Özel Mesaj | Alıntı | #4 
Erhan
Genel Yönetici

Otomobil: MINI Countryman S ALL4 + Chili Paket

Merhaba,

Serkan Bey’in söylediklerine ek olarak bir de yıllarca kullandığınız arabanın sizin hiç haberiniz olmadan neredeyse komple boyanmış olabileceğini satarken öğrenebiliyorsunuz yorumumu eklemek isterim. Lakin yıllarca kullandığım Astra 1.3 CDTI Enjoy’um hiç haberim olmadan serviste çarpılıp boyanmış. Tertemiz diye sattığım arabanın aynı serviste yapılan ekspertizinde bu halde çıkması sonucu yaşadığım duyguları anlatmak zor.

Fotoğraflardaki araç çok hoş görünüyor. Açıkçası bütçenize göre zaten çok temiz bir araba bulmanız gerçekten mümkün değil. Katalitik konvertör pek gerekli olarak görülmüyor ve hatta performans sağlaması için bilinçli olarakta sökenler mevcut. Ancak öte yandan bildiğim kadarıyla aracın zararlı egzoz gazı salınımını arttırıyor ve havayı kirleten bir arabaya sahip oluyorsunuz.

Araç muayenesinin TÜV Türk’e geçmiş olması sebebiyle bildiğiniz (veya bilmediğiniz) gibi artık daha ciddiyetle ele alınıyor bu konular. Katalitik konvertörü sökülmüş bir arabanın muayeneden geçebileceğine ihtimal vermiyorum. Öte yandan 4 bin TL ödemek yerine hasarlı bir araçtan söküp daha uygun fiyatlarla bu işi çözümleyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kilometresine göre arabanın içi de temiz görünüyor. Genellikle bu kilometrelere ulaşan araçların direksiyonları, vites topuzları ellemeye tiksineceğiniz durumda olur. Sizin beğendiğiniz araç ise iyi gibi. Yalnız 157 bin KM’de bir yanda ciddi, bir yanda da az bir kilometre aslında. Normal şartlarda bu motorların bu kilometreleri rahat kaldırabilmesi gerekir ancak bu arabanın nasıl kullanıldığıyla da birebir bağlantılı aslında.

Operatöre bağlanmak için bekleyiniz.
  31 Ocak 2012 Salı 18:07   Özel Mesaj | Alıntı | #5 
Adaumutdog
Üye

tesekkur ederım sızlere renault mais bana bu arabayı resmen kakalıyormus bugun ogrendım kendım bır usta goturdum.baktı bakar bakmaz bu araba takla atmıs dedı.derken perfonel gak guk ettı.hıc ugrasmayın ada hnm bu arabayla degmez dedı bız ustamla cıktık oradan gıttık..mevcuda böyle kapandı.

tsk ederım bılgınıze saglık

09 Şubat 2012 Perşembe 01:04   Özel Mesaj | Alıntı | #6 
Erhan
Genel Yönetici

Otomobil: MINI Countryman S ALL4 + Chili Paket

Geçmiş olsun. Malesef ikinci el otomobil piyasası çakalların elinde. Nereden alırsanız alın arkasında hangi holding olursa olsun profesyonellikten çok uzak.

Son düzenleme: Erhan tarafından 09 Şubat 2012 - 01:04
 Operatöre bağlanmak için bekleyiniz.
  20 Şubat 2012 Pazartesi 14:41   Özel Mesaj | Alıntı | #7 
srkn
Forum Yöneticisi

Otomobil: Astra J 1,4T Cosmo

Geçmiş olsun diyorum.

Fotoğraflarını gösterdiğiniz araç çok hoş bir araç oysaki. Donanımı, motoru, kasası ve kalitesiyle çok mantıklı bir seçimdir. Üstüne birde ikinci elde tutulmaması eklenince bu araçları çok ucuz rakamlara bulabiliyorsunuz.

Malesef komple boyanmış ve kaputu değişmiş bir araçmış. Keşke temiz olsaydı, keyifle binerdiniz...

16 Mart 2013 Cumartesi 12:15   Özel Mesaj | Alıntı | #8 
stellar
Üye

Bence Laguna çok yakar Ford Focus öneririm.

Son düzenleme: srkn tarafından 16 Mart 2013 - 23:36
 12345
  22 Mart 2013 Cuma 12:10   Özel Mesaj | Alıntı | #9 
Namessar
Forum Yöneticisi

Otomobil: BMW F10 5.20d

yakit yandiginda karbon monoksit, yanmamis hidrokarbonlar ve nitrogenin okside olmus varyasyonlari (nitrik oksit, nitrojen dioksit, dinitrojen tetroksit, vsvsvs) ortaya cikar.

katalitik konvertor dedigimiz aparatin amaci bu atiklarin bir kisminin baska molekul yapilarina cevrilecegi (konvert etmek) kimyasal reaksiyonlari katalize etmektir (gerceklesecegi ortami olusturmak)

Karbon monoksit (CO) ve yanmamis hidrokarbonlar (HC kombinasyonlari) oksidize edilerek (oksijen molekulleri ile reaksiyona sokularak), karbon dioksit (CO2) ve buhar halinde su (H2O) haline getirerek zararsiz yeni molekuller olusturulur.  Nitrogenin okside olmus varyasyonlari (NxOx) ise yine benzer sekilde oksidasyon ile nitrojen gazi (N2), karbondioksit (CO2) ve su buhari (H2O) ya cevrilirler.

Bu donusum cevreye daha az zarar verilmesini saglar.

Bazilari performans icin iptal eder. Bu cocuklariniza ve torunlariniza yapabileceginiz cevresel en buyuk ihanetlerden biridir diyebilirim.

Son düzenleme: Namessar tarafından 22 Mart 2013 - 12:11
  24 Mart 2013 Pazar 16:41   Özel Mesaj | Alıntı | #10 
exelancez
Üye

merhaba arkadaşlar 19500 e kadar araç bakıyorum aklımda 307 hdi ler var aslında iki araba var getz yada 307   getz olursa km biraz daha düşük oluyor.bunların yanı sıra clio olabilir ama takoz gibi araba o da.ama olmaz sa olmaz değil....2003 altına düşmek kesinlikle istemiyorum.307 hakkında ne dersiniz?

[ Yeni Konu ]  [ Cevap Yaz ]
Sayfalar: « Önceki |  / 2 | Sonraki »  

Hosting Sponsoru: Atahost.net