Son Uyemiz: ozgurozt. Aramiza Hosgeldin!

23 Ocak 2021 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Teknoloji: Mercedes'ten DiesOtto devrimi
Mercedes'ten DiesOtto devrimi
Herkesin küçük hacimli motorlardan yüksek güç elde etme çabasında olduğu otomobil dünyasını sarsacak bir haber de Mercedes’ten geldi.

Mercedes Benz mühendisleri tarafından geliştirilen yeni motor çalışma prensibi olarak dizel motorlara benziyor. Adını dört zamanlı motorların mucidi August Otto ve dizel motorun mucidi Rudolph Diesel’den alan ‘DiesOtto’ benzinli motorların geleceği açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Otomobillerin de saldığı ve sera gazı etkisi yaparak küresel ısınmaya neden olan kirli gazlar, herkesin olduğu gibi otomobil üreticilerinin de bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ekonomi ve çevre temizliği hedefiyle ortaya çıkan yeni teknolojiler hız kesmeden yoluna devam ediyor. İlk olarak Toyota Prius’la adını duyduğumuz, daha sonra Honda Civic Hybrid modelinin ülkemizde satılmaya başlanmasıyla daha da iyi tanıdığımız çevreci otomobiller hep tüketim ve emisyon değerleri ile göz önündeydi. Daha sonra Volkswagen hibrid olmayan ancak ürettiği güce oranla çok az yakan TSI motorunu yollara sürerek çevrecilik rekabetine yeni bir boyut kazandırdı. Herkes tarafından çok beğenilen bu motorlar daha uzun süre en iyi güç/tüketim oranlarıyla liderliğini korur derken Mercedes’in o müthiş haberi geldi.

Volkswagen’in 1.4 lt 170 HP güç üretebilen TSI motoruna meydan okuyan Mercedes, 4 silindirli, direkt enjeksiyonlu, değişken subap zamanlamalı ve turboşarjlı 1.8 litrelik motordan tam 238 HP güç ve 400 Nm tork elde edebiliyor. Bunu yaparken harcadığı yakıt ise S serisi gibi büyük bir otomobile rağmen sadece 6.1 litre. Mercedes’in 2005 yılında tanıttığı çevreci Bluetec dizel motorlarının Amerika’da kazandığı büyük başarısını DiesOtto ile benzinli motorlarda yakalamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Haber Kategorileri

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Supap kırılması: Supap kırılmaları genellikle supap kafası ile supap milinin birleştiği noktada veya supap kafasında meydana gelen kırılmalardır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: