Son Uyemiz: ozgurozt. Aramiza Hosgeldin!

23 Ocak 2021 Cumartesi   

Otokritik.com Logo
  Kullanici Adi:   Parola:   Beni Hatirla? 
 

Uye Ol

   

Forum

 

Icerik

  Ana Sayfa
  Haberler
  Oto Kritik
  Makaleler
  Uye Garajlari
  Kose Yazilari
  Hesaplayicilar
  Fotogaleriler
  Sozluk
  Videolar               
  Forum

Trafik Kameralar� Canl� Yay�n

Araba Fotoğrafları

İçerik Fotoğrafları bölümü için tıklayın

Akaryakıt Fiyatları

K.Benzin 97  4,91 TL 
K.Benzin 95  4,82 TL 
Motorin  4,35 TL 

Casus Fotoğraflar

Casus Fotoğraflar bölümü için tıklayın

Sponsor Baglantilar

 
  Teknoloji: Alternatif yakıtlı Bio-Ferrari F430 Spider
Alternatif yakıtlı Bio-Ferrari F430 Spider
İlk alternatif yakıt üniteli Ferrari Detroit 2008 fuarında sergilenmeye başlandı. Ferrari F430 Spider Bio-Fuel ismiyle fuarda sergilenen araç %85 doğal ethanol ve %15 benzin ile çalışıyor.

Detroit 2008 fuarı şüphesiz ki son zamanlarda durgun olan otomotiv sektörüne yeni bir hareket kazandırdı. Fuar yepyeni konseptler ve görmeye alışık olmadığımız modeller ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Fuar’ın en şaşırtıcı yeniliklerinden birisi Bio-Yakıt ile çalışan Ferrari. Fuarın ilk günü düzenlenen basın toplantısına öncelikle Ferrari F1 takımının başarısından ve Kimi’nin şampiyonluğundan bahsedilerek başlandı. Bunun ardından Ferrari’nin geçtiğimiz yıl içerisindeki satış rakamlarına değinildi. Yapılan açıklamaya göre Ferrari 2007 yılında yeni bir rekor kırarak satışlarını %8 oranında arttırmış ve Dünya çapında 6400 otomobil satmayı başarmış.

Bu bilgilendirmenin ardından yeni konsept otomobil olan Ferrari F430 Spider Bio-Fuel hakkında bilgiler verildi. Yeni F430, %85 doğal ethanol ve %15 benzin ile çalışıyor. Bu yöntemle aracın yakıt tüketiminden %5 oranında kazanç sağlanmış ancak araç motor gücünün 10 beygirinden feragat etmek zorunda kalmış. Yani Ferrari Bio-Fuel konsepti kullanıcısına 4.3 litre motoru ile 500 HP güç sunarken %5 de yakıt tasarrufu sağlıyor.

%5 lik oran değersiz görülebilir. Açıkçası ilk intibası %5 için mi bu kadar uğraşmışlar oluyor ancak firma 2012 yılında yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını %40 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmek için %5’lik bir başlangıç ilk adım için fena sayılmaz.

Aracın tüm Dünya pazarında değil şu anda bio-benzin kullanılan ve ethanol satışının yapılmakta olduğu Orta-batı Amerika, Brezilya ve İsveç gibi ülkelerin pazarlarına sunulması planlanıyor.

Haber Kategorileri

Facebook Fan Sayfasi

Veritabanlari

      Otomotiv Sözlüğü     

Bileşik yağlar: Bu tip yağlar genellikle ince yağlar olup, SAE numarası yüksek yağların özelliklerini karşılamak için içlerine bazı kalınlaştırıcı katıklar katılmış yağlardır.

Günün Garajı

Günün garajını görüntülemek için tıklayın
  Yazarlar
   Hosting Sponsoru: Atahost.net   Reklam | Iletisim  

Can not connect to database in log_function.php[593]: